Nejnovější aktuality z dění okolo CanSatu

Zdravice z Portugalska

Máme tu aktuální informace z orvních dvou dnů naší cesty na evropské finále. Odlet byl naplánován na večerní hodiny pondělí avšak již v deset hodin se všichni krom Martina a Honzy se setkali u Jakuba doma. Proběhla porada ohledně organizačních povelů a plánů na následující dny. Setkání bylo jasně dáno. V pět hodin na letišti Václava Havla v Praha. Na sraz s notnou dávkou štěstí dorazili všichni v čas a Honza každému předal jeho složku s dokumenty obsahující letenky až na Azory a zpět. Po setkání jsme si udělali fotku a pokračovali k odbavení.

Po odbavení zavazadel přišlo menší drama ve formě bezpečnostní prohlídky. Kuba Z. se musel podrobit stěrům a Martinův a Lukášův batoh plný baterek a pajecí stanice taky neprošeli bez povšimnutí. Naštěstí nám nic nesebrali a pokračovali jsme k Gate C7. Tam jsme si chvilku počkali a byli jsme vpuštěni na palubu letadla Airbus A-319.

Celý let probíhal ve velmi příjemné a veselé náladě, smáli jsme se na celé kolo a to hlavně Martinovi. Martin avšak nebyl jediným terčem posměchu. Kuba S. neudržel svůj tik a stále si hrál se sedačkou před ním dokud se ho cestující před ním nezeptal zda to není rozbité. Nebyl čas ztrácet čas a tak Patrik a Matrin četli a kritizovali Kubův kód, ostatní dospávali či jen odpočívali. Po přistání se Honza odpojil a běžel převzít ubytování abychom neplatili poplatek 20€ za pozdní příjezd, protože letadlo mělo zpoždění. Po příjdu se tým konstruktérů dal do práce a pracovali do časných ranních hodin, takže druhý den spali až do poledne.

Druhý den Patrik a Martin vstali časně aby začali honbu za padákem po Lisabonu, který někdo zapomněl v Praze. Procestovali skoro celý Lisabon až se z nich stali průvodci po Lisabonských modelářstvích. Zbytek týmu byl na ubykaci a pracoval na CanSatu. Kuba S. zase prokázal svoji genialitu tím když poslal klukům v Lisabonu zprávu, že zprovoznil senzor vlhkosti o kterém ještě před dnem tvrdil, že ho vůbec nemá.

P.S. Pro jakékoliv informace ohledně podzemní dopravy v Lisabonu se obraťte na Patrika nebo Martina.

Maker Faire

GOSA roste! Stala se oficiálním účastníkem Maker Faire, kterého se účastní řada našich sponzorů a dodavatelů technologií. Budete-li mít čas a chuť, přijďte se na nás podívat. U stánku bude k vidění vždy alespoň jeden z nás. Žádný speciální program bohužel nechystáme, protože se připravujeme na finálové kolo na Azorských ostrovech, kam odlétáme již v pondělí! Na druhou stranu existuje velká šance, že nás na místě uvidíte pracovat, což také nemusí být na škodu. Z vybavení uvidíte komoru pro biologické pokusy. Těšíme se na vás. Na konec patří velké poděkování pořadatelům, kteří nás do již obsazené haly dokázali vměstnat.

Vydali jsme předletovou zprávu

Včera 10.6.2018 jsme dopsali a odeslali předletovou zprávu - Pre-Launch Report, ve které popisujeme zjednodušeně misi, konstrukci a obecně celý projekt CanSat.

Tato zpráva je psaná v angličtině a můžete si ji přečíst zde.

Spolupráce s RAJsatem

Stále pracujeme na vylepšeních našeho CanSatu do verze 2.0 pro finálové kolo na Azorských ostrovech. Je nutno říci, že nejen tato vylepšení, ale i příprava na národní finále by byla mnohem náročnější bez pomoci týmu loňských vítězů z týmu Rajsat. Poskytují nám cenné rady a v extrémních případech i záložní díly, jako se tomu stalo v případě shořelých GPS čipů. Díky moc!

Připravujeme CanSat 2.0

Na finále jsme objevili spoustu chyb a vad a z toho důvodu jsme se sešli u Kuby. Dalším z důvodů bylo také hledání Lukášova ztraceného dronu, který byl po určení směru Martinem nalezen díky utvoření rojnice a procházením houštím v 10 metrů širokém pásu. Dron nebyl nijak extra poškozený, možná díky tomu, že se při pádu vypojila baterie.

S radostí z nalezení jsme zasedli do křesel a začali brainstormingem bez jakéhokoliv zaměření. Řešili jsme témata od konstrukce přes poupravení mise až po vnější vztahy. Dohodli jsme se na redesignu CanSatu a to z hlediska zapojení jednotlivých motorů a senzorů. Budoucí model bude obsahovat 9 tištěných spojů, které omezí objem kabeláže potřebné na propojení. Dalším rozhodnutím bylo přidání senzorů plynů a světla. Budeme měřit obsah například metanu, kyslíku nebo ozonu v atmosféře a intenzitu viditelného světla i UV záření.

Vyhráli jsme národní finále

Ve dnech 19. a 20. dubna se uskutečnilo národní finále soutěže CanSat, které se konalo na letišti v Letkově a v Centru robotiky v Plzni.

První den jsme se dopoledne sešli u Kuby Suchánka odkud jsme po desáté hodině odjeli směr letiště Letkov. Po příjezdu na místo jsme se registrovali a byli uvítáni porotou finále. Kvůli technickým problémům, rušení dronu internetovou anténou letiště, byl start CanSatů přesunut na nedalekou louku, kde bohužel nebylo kvalitní připojení k internetu, tudíž jsme nemohli streamovat video z letu.

Po letu našeho CanSatu jsme se přesunuli na hvězdárnu v Rokycanech, kde nás uvítal pan Karel, který vede tuto hvězdárnu. Na hvězdárně jsme téměř celou noc zpracovávali naměřená data a připravovali prezentaci až na krátké přestávky na jídlo a prohlídku noční oblohy místním dalekohledem. Pracovali jsme až do čtyr hodin ranních, poté jsme si dali zasloužené dvě hodiny spánku abychom druhý den mohli prezentovat.

Druhý den jsme vstali v šest ráno abychom měli dost času si prezentaci vyzkoušet a zabalit vše potřebné. S minutovou rezervou jsme přijeli do Centra robotiky a předali prezentaci porotě. Každý tým měl na prezentaci 13 minut, což v našem případě bylo velmi málo. Nestihli jsme zmínit vše co jsme chtěli, ale i přesto jsme si sedali s tím, že máme šanci. Konkurence byla velika. Ať už to byl domácí PILSAT, Quantum Limes z Frýdku-Místku nebo Nibiru II, až do vyhlášení nebylo jasné, kdo vyhrál. Po chvíli napětí jsme mohli s radostí přijít na "pódium" převzít diplom a pohár za 1. místo.

Děkujeme organizátorům a ostatním týmům za skvělou akci. Dalším a posledním stupněm je evropské finále které se bude konat od 27.6. do 1.7. Držte nám palce.

fotoalbum

Máme hotovou závěrečnou zprávu

Dokončili jsme závěrečnou zprávu k našemu CanSatu a přečíst si ji můžete zde.

Pokud Vám nevyhovuje čtení na stránkách podívejte se zde.

Ukázka rodičům a schůze s KPGO

V pondělí 9.4. se konala schůze Klubu přátel gymnázia Opatov, na které jsme členům KPGO řekli, jak práce probíhají a jaká je naše vize do buducna. Zároveň jsme řešili otázku peněz na případné evropské finále. KPGO nám slíbilo dorovnat výdaje na finále, které si neseženeme v podobě sponzorů.

Po úspěšné schůzce s KPGO jsem šli do místonsti s mlžnou komorou, kde jsme si udělali menší stánek, kam se kdokoliv mohl přijít podívat a zeptat se na co chtěl.

Píší o nás!

Dnes vyšel ve školním oběžníku rozhovor s leaderem GOSy Patrikem Novotný o příběhu a budoucnosti projektu CanSat. Přečtěte si ho zde:

V aktuálním čísle Vám přinášíme rozhovor s lídrem GOSY (Gymn. Opatov Space Agency), Patrikem Novotným (P), s nímž jsme pohovořili o současném postupu projektu CanSat i výhledech GOSy do budoucna.

K: Dobrý den.

P: Dobrý den.

K: Na úvod bych se chtěl samozřejmě zeptat, jak to vypadá s vývojem satelitu, protože to je aktuálně hlavní pracovní náplň GOSy.

P: V aktuální době máme otestovány část finálních komponentů – telemetrickou soustavu a padák. Další části jako GSM modul, radiační čidlo kompletujeme a čekají je testy. Nyní nám zbývá doladit samotný obal plechovky.

K: A jak si věříte před národním kolem?

P: Věříme. (Směje se.) Samozřejmě doufáme v náš úspěch, protože na projektu pracujeme naplno. Nedokážeme však odhadnout, jak pracují jiné týmy. Vyvíjíme satelit tak, aby byl nejlepší možný, bez ohledu na ostatní. Jestli to bude stačit na postup do Evropy, se uvidí v dubnu.

K: Díval jsem se na vaše videa a jako největší problém mi přišel nedostatek sponzorů, změnilo se to?

P: V celku ano, poslední dobou se nám daří vyjednávat různé formy spolupráce, ať už zápůjčku, slevy nebo přímý sponzoring. Až bude vše právně ošetřeno, tak s tím půjdeme na veřejnost. Každopádně se nejedná o existenční problémy, za což si zaslouží díky KPGO.

K: Na to jsem se chtěl zeptat, GOSA nebyla založena jen pro účely jednoho projektu, plánujete něco dalšího?

P: Vzhledem k tomu, že jsme všichni maturanti, tak nedokážeme rozložit síly do více projektů. S pár členy GOSY jsem uspořádal Přednáškový den a do budoucna jsme pro to, aby mladší studenti postavili opatovskou meteostanici.

K: Co by jim takový projekt dal?

P: Naučili by se připravovat projektovou dokumentaci, samotnou realizaci projektu a interpretovat získaná data, s projektem také mohou jít do soutěže SOČ nebo České hlavičky, pokud užijí inovativní přístup.

K: Stejně jako Ondřej Zbytek?

P: Přesně tak. Prvním velkým projektem byla Mlžná komora a její automatizovaná místnost, nyní přišel náš CanSat a je otázkou, kdo na nás naváže, proto vznikla celkově GOSA.

K: Kde vlastně můžou studenti sledovat budoucí aktivity kolem GOSy a hlavně satelitu?

P: Na našich webových stránkách gosa.cz, YT kanálu gosa gosa, facebooku a v případě našeho úspěchu se informace objeví na stránkách školy. Samo sebou nás může kdokoliv kontaktovat, ať už ve škole nebo digitálně.

K: Díky za rozhovor.

P: Není za co!

Další články naleznete na straně 2.